


Accessories & Add-Ons





Specifications & Manuals
| Model Number | QN-100CR |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Depth (mm) | 430 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 550 mm |
| Bowl Size | 490 (W) x 370 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Croma colour finished |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654094430 |
Compare to similar items
Abey Schock Quadro Large Single Bowl Sink QN-100CR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Single Bowl Sink Ivy Green KN-100IVY
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Onyx TD100BL
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Sink N-100XLB
| Material | Cristadur Extreme |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Virtus Large Bowl Sink Alpina VN-100XLW
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Asphalt NE100SAS
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Soho Single Sink N120P
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 490 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Sink N-100XLBZ
| Material | Cristadur Extreme |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Concrete VN-100XSC
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
6 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
