

Accessories & Add-Ons

Gessi Emporio Kitchen Mixer Tap 17051B

Gessi Just Pull Out Tap Black 20577B

Gareth Ashton Lucia Sidelever Mixer Tap 3K2-B

Gareth Ashton Lucia Square Side Lever Mixer Tap 3K3-B

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Kitchen Mixer Tap TINK

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | GN-200B |
|---|---|
| Material | Granite - Cristadur |
| Depth (mm) | 456 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Length (mm) | 750 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 200 mm |
| EAN | 9314654124731 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Greenwich Large Double Bowl Sink - Magma GN-200B
$1,903
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Henri 1 and 1/2 Bowl Fireclay Sink HENRI-3W
$2,605
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 470 mm |
| Cut Out Width (mm) | 999 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia 1 and 3/4 Topmount or Undermount Bowl Sink LUA221
$1,184
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia 1 and 1/3 Bowl Sink LUA190
$1,184
| Material | 1mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UB
$1,784
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Stone D200SR
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Polaris D200WL
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Piazza Double Square Bowl Sink Gold CR340DG
$1,996
| Material | Stainless steel SUS304. |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200US
$1,784
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
