


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PD150BZ |
|---|---|
| Material | Cristadur |
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 231 mm |
| Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Size | 509 (W) x 400 (D) x 231 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Bronze |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Compatible Benchtop Types
| Laminate Benchtops | |
|---|---|
| Hardwood Benchtops |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Small Bowl Size | 133 (W) x 400 (D) x 140 (H) |
| EAN | 9314654098988 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150BZ
$1,496
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Right - Eureka Gold STQ450DRG
$2,869
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Croma TN200CR-NTH
$876
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Onyx TN200B-NTH
$1,178
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Soho Double Sink N150P
$1,326
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Nero TD200NL
$1,351
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Eureka Gold CR500DG
$1,738
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Typos Double Bowl Sink TN200W
$1,178
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
