Accessories & Add-Ons

Gareth Ashton Lucia Gooseneck Kitchen Mixer Tap 3K4-B

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FD-200B |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Finish Colour Description | Onyx |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount |
Compatible Benchtop Types
| Laminate Benchtops | |
|---|---|
| Hardwood Benchtops |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654111922 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Formhaus Onyx Double Bowl Sink FD-200B
$1,147
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Right - Artisan Copper STQ450DRCO
$2,868
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Onyx TN200B-NTH
$1,178
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Polaris D200WL
$1,857
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Lucia 1 and 3/4 Topmount or Undermount Bowl Sink LUA221
$1,328
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho 1 and 1/3 Bowl Sink N150BZ
$831
| Material | Nano granite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150W
$1,182
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Left - Artisan Copper STQ450DLCO
$2,868
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Alpina TN200W-NTH
$1,178
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
