




Accessories & Add-Ons









Specifications & Manuals
| Model Number | Q180U |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 458 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 692 mm |
| Bowl Size | 356 (W) x 406 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Alterations to the specifications and dimensions of the products and designs occur continually. |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 406 mm |
| Small Bowl Size | 254 (W) x 406 (D) x 180 (H) |
| EAN | 9314654049997 |
Compare to similar items
Abey NuQueen The Brisbane 1 and 3/4 Bowl Undermount Sink Q180U
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Drainer TD200WR
| Material | Granite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey EC 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer EC175L
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150S
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Double Square Bowl Sink Gold CR340DG
| Material | Stainless steel SUS304. |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Lucia 1 and 3/4 Topmount or Undermount Bowl Sink LUA221
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Double Sink with Drainer Tray NL200
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Entry 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink EN175R
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
