







Accessories & Add-Ons



Specifications & Manuals
| Model Number | LUA190KW2 |
|---|---|
| Material | Stainless steel |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 608 mm |
| Length (mm) | 608 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | 2 x (90mm x 2”) basket wastes included. Tap included. |
| Bowl Size | 608 (W) x 440 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Inset and Undermount clips supplied |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Satin Mirror |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Small Bowl Size | 160 |
| EAN | 9314654079239 |
Compare to similar items
Abey Lucia 1 and 1/3 Bowl Sink and Tap Packs LUA190KW2
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Double Sink Pack with Accessories inc Dish Rack WNL180T
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Deluxe 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink Pack DL180LK
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Lucia Sink Pack LUA190TPK
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Sink and Foldable Tap Pack with Cover FRAT500
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200TPK
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey 1 and 3/4 Bowl Sink MOA420DA
| Material | 1mm Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink LUA200PK
| Material | 304 Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Party 620 Single Bowl Sink with Accessories FRAP620
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
