


Accessories & Add-Ons

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1BC

Armando Vicario Luz Kitchen Mixer Tap with Pull Out LUZ-BC

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LTS45UB |
|---|---|
| Depth (mm) | 489 mm |
| Height (mm) | 250 mm |
| Width (mm) | 438 mm |
| Accessories included | Undermount clips and basket waste |
| Bowl Size | 406 (W) x 457 (D) x 250 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Compatible Benchtop Types
| Hardwood Benchtops |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654097653 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Leichardt Single Bowl Undermount Skinny with Overflow Hole LTS45UB
$534
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Inset Sink FRA340
$836
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 340 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl Roca NE100RC
$778
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Bar Sink Artisan Copper BS1CO
$755
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Single Bowl Sink Ivy Green KN-100IVY
$1,248
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Canale Slim Sink PSA900
$1,344
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 115 mm |
| Cut Out Width (mm) | 844 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho Large Single Bowl Sink N120B
$1,121
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Single Bowl Sink with Drainer D100B
$1,366
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
| Cut Out Width (mm) | 846 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Nero TD100NL
$1,002
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
