Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LG120U |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 480 mm |
| Bowl Size | 430 (W) x 400 (D) x 210 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Aalterations to the specifications and dimensions of the products and designs occur continually |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 430 mm |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654061326 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Lago Single Bowl Undermount Sink LG120U
$627
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 430 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Sink N-100XLBZ
$1,525
| Material | Cristadur Extreme |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl Alpina NE100W
$995
| Material | Granit - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Mono Single Bowl with Drainer Polaris MD-100LW
$1,170
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Alfresco Large Single Bowl Sink FRA700
$1,027
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Philippe II Single Bowl Ceramic Sink PHILIPPE-2W
$2,180
| Material | European fireclay with Porcelain Glaze |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Abey Schock Kiruna Large Single Bowl Day KN-100LD
$1,382
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Magma D100BR
$1,392
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR720
$1,318
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

