




Accessories & Add-Ons

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Abey Dish Rack DR007

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1BC

Armando Vicario Luz Kitchen Mixer Tap with Pull Out LUZ-BC

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LG100U |
|---|---|
| Material | Stainless steel |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 430 mm |
| Length (mm) | 430 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | Undermount Clip, Designer Waste, drainer tray |
| Bowl Size | 380 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | 1 x (90mm x 2”) basket waste included. Undermount clips supplied. |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Satin Cashmere |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Made from quality .9mm thick 304 stainless steel Ultra modern design minimal radius bowls Bowl capacity: 28.5 Litres |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 380 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654061319 |
Compare to similar items
Abey Lago Single Bowl Undermount Sink LG100U
$520
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 380 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Canale Slim Sink PSA1200
$1,125
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 115 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1125 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Alpina VN-100XSW
$905
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR500B
$1,097
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Canale Slim Sink PSA900
$1,344
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 115 mm |
| Cut Out Width (mm) | 844 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Single Bowl Sink LUA130
$852
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Alpina TD100WL
$1,002
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Quadro Large Single Bowl Sink QN-100B
$965
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 390 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
