



Accessories & Add-Ons







Specifications & Manuals
| Model Number | LGP180R |
|---|---|
| Material | 1.2mm Thick 304 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 218 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Length (mm) | 1160 mm |
| Bowl Size | 380 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Abey and the manufacturer are continually seeking ways to improve the design specifications, aesthetic and production techniques of the products. As a result, alterations to the specifications and dimensions of the products and designs occur continually. |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 380 mm |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 400 mm |
| Small Bowl Size | 200 (W) x 400 (D) x 160 (H) |
| EAN | 9314654102746 |
Compare to similar items
Abey Lago Plus 1 and 1/2 Double Bowl Sink with Left Hand Drainer LGP180R
| Material | 1.2mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 380 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150CR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey NuQueen The Brisbane 1 and 3/4 Bowl Sink Q180
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150W
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200US
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Montego Double Bowl Sink MOA360D
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Soho Double Sink N150P
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Stone D200SL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Puro Double Sink Granite N200P
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
