










Accessories & Add-Ons



Specifications & Manuals
| Model Number | LG180UPK |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 660 mm |
| Length (mm) | 660 mm |
| Accessories included | Basket waste, Chopping board, Drainer tray and Colander |
| Bowl Size | 380 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | This package includes the Lago LG180U undermount sink, CBB380W colander and cutting board accessory pack, and DT-05 stainless steel drain tray |
|---|
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
|---|
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
| Sink Categories | Undermount |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Depth - Second Bowl | 160 mm |
| Small Bowl Size | 200 (W) x 400 (D) x 160 (H) |
| Second Bowl Size | 200mm L x 400mm W x 160mm D |
| EAN | 9314654071240 |
Compare to similar items
Abey Lago 1 and 1/3 Bowl Undermount Sink Pack LG180UPK
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco 700 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA700T15
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
| Bowl Type | Single |
Abey Piazza Plus Sink Pack PZ340ALPK
| Material | 304 Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 380 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TC
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Croma TN200T2CR
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Single Bowl Sink Pack FRA540T
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Double Sink with Armando Vicario Pull Out Tap Onyx FD200BT2
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WT
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
9 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
