Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | NL200T13 |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 440 mm |
| Length (mm) | 830 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | Pull Out Mixer Tap (KTA030-BR), Cutting board (CBB220), Draining tray (DT05), 2 x (90mm x 2”) basket wastes. |
| Bowl Size | 380mm x 400mm x 200mm deep |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Stainless Steel |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Gooseneck | |
| Waste Disposal Compatible | Yes |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Tap: 15 years Cartridge, 5 years Product or Parts, 2 years Labour, 5 years on Finishes. Sink: 25 years. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T36246 |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink & Tap Packages |
| Water efficient | 5 |
| Depth - Second Bowl | 200 mm |
| Small Bowl Size | 380 x 400 x 200 |
| Sparkling | |
| EAN | 9314654124571 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Lago Double Bowl with Accessories and Pull Out Mixer Tap NL200T13
$1,244
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WT
$2,061
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Single Bowl Sink Pack CLOTAIRE-1WT
$1,809
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Montego Double Bowl Sink MOA360DA
$1,065.02
| Material | 1mm Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Formhaus Double Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Alpina with Accessories FD200LWT
$1,576
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Onyx TN200T2B
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200T
$984
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

