



Accessories & Add-Ons







Specifications & Manuals
| Model Number | EN180L |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 177 mm |
| Width (mm) | 1080 mm |
| Length (mm) | 1080 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Inset clips supplied. 2 x (90mm x 2”) basket wastes included. |
| Bowl Size | 355 (W) x 405 (D) x 165 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | L Indicates left bowl positioning. |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Warranty Note | This sink comes with a 25 years manufacturer warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Classic Design Spacious Bowls Includes Round Designer Waste Available in Left or Right Hand Bowl Configurations Optional Accessories include Dish Racks, a Chopping Board and a Drain Tray Overall Size: L1080 x W480mm x D177mm |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
|---|---|
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 405 mm |
| Small Bowl Size | 266 (W) x 405 (D) x 165 (H) |
| EAN | 9314654049195 |
Compare to similar items
Abey Entry 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink EN180L
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink LUA200
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Polaris D200WR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Stone N200S
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Eureka Gold CR500DG
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Nero TN200N-NTH
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Puro D200PR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza Double Bowl Sink CR340DCO
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey NuQueen The Brisbane 1 and 3/4 Bowl Sink Q180
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
2 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
