



Accessories & Add-Ons



Specifications & Manuals
| Model Number | EN180R |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 177 mm |
| Width (mm) | 1080 mm |
| Length (mm) | 1080 mm |
| Accessories included | Inset clips supplied. 2 x (90mm x 2”) basket wastes included |
| Bowl Size | 355 (W) x 405 (D) x 165 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Satin |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Warranty Note | This sink comes with a 25 years manufacturer warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Classic Design Spacious Bowls Includes Round Designer Waste Available in Left or Right Hand Bowl Configurations Optional Accessories include Dish Racks, a Chopping Board and a Drain Tray Overall Size: L1080 x W480mm x D177mm |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
|---|---|
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Small Bowl Size | 266 (W) x 405 (D) x 165 (H) |
| EAN | 9314654049201 |
Compare to similar items
Abey Entry 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink EN180R
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer TD200CR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UBZ
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Soho Double Sink N150P
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Bronze N200BZ
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey EC 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer EC175R
| Material | Stainless steel SUS305 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150W
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lugano 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer ST460DU
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Lucia 1 and 1/3 Bowl Sink LUA190
| Material | 1mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
2 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
