


Accessories & Add-Ons

Gessi Emporio Pull Out Kitchen Mixer Tap 17053B

Gessi Just Pull Out Tap Black 20577B

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Gooseneck Sink Mixer MALIBUP

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PHILIPPE-2BGR |
|---|---|
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 250 mm |
| Width (mm) | 762 mm |
| Length (mm) | 762 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Granit Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features | ● French style ● Manufactured from granit ● Insensitive to temperature ● Perfectly hygienic |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654109387 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Chambord Philippe II Single Bowl Sink PHILIPPE-2BGR
$1,090
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR500B
$1,097
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Inset Sink FRA540
$1,065
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 540 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink Black Pearl CR340B
$1,197
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Bar Sink with Tap Landing Eureka Gold BS2G
$814
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Large Single Bowl Day KN-100LD
$1,256
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Euronox Single Bowl Left Hand Drainer Sink EUA100R
$421
| Material | 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Magma D100BR
$1,540
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos Single Sink with Drainer TD100CR
$990
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
