Specifications & Manuals
| Model Number | ICBCSO30PESPH1 |
|---|---|
| Depth (mm) | 546 mm |
| Height (mm) | 454 mm |
| Width (mm) | 759 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Specifications are subject to change without notice. This information was generated on March 14, 2018. Verify specifications prior to finalizing your cabinetry/enclosures. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Oven Type | Single Oven |
| Number of Functions | 10 |
|---|---|
| Steam |
| Origin | USA |
|---|
| Oven Volume | 51 L |
|---|
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Combination Steam Ovens | |
| Cannot Be Sold In Victoria | |
| Cannot Be Sold In NT |
Compare to similar items
WOLF E Series Professional 76cm Convection Steam Oven ICBCSO30PESPH1
| Oven Volume | 51 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
WOLF M Series Transitional 76cm Convection Steam Oven ICBCSO30TMSTH1
| Oven Volume | 51 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
WOLF M Series Contemporary 76cm Handleless Convection Steam Oven - Stainless Steel ICBCSO3050CMS
| Oven Volume | 68 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
WOLF E Series Transitional 76cm Convection Steam Oven ICBCSO3050TEST
| Oven Volume | 68 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
WOLF E Series Transitional 60cm Convection Steam Oven ICBCSO24TESTH1
| Oven Volume | 51 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
WOLF M Series Professional 76cm Convection Steam Oven ICBCSO3050PMSP
| Oven Volume | 68 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
WOLF M Series Contemporary 76cm Convection Steam Oven with Retractable Handle ICBCSO30CMS
| Oven Volume | 51 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
WOLF 76cm E Series Transitional Convection Steam Oven ICBCSO30TESTH1
| Oven Volume | 51 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
WOLF M Series Contemporary 76cm Convection Steam Oven ICBCSO30CMBTH1
| Oven Volume | 51 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
1 Review
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

