


Promotions
Whispair Monte Carlo 90cm Undermount Rangehood with Ultra On Board Motor System X3MM09S6.OU/B
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | X3MM09S6.OU/B |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 330 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1680 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting location | Rear |
Other Features
| Programmable timer | |
|---|---|
| Light type | LED |
| Motor Type | On Board |
| Boost function |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Highest Operating Noise | 56.5 dB |
|---|
Other
| EAN | 0740528964827 |
|---|
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

