



Promotions
Whispair 120cm Monte Carlo Undermount Rangehood with Ultra EC On-Board Motor X3MD12S6.OU/T
Introducing the Whispair X3MD12S6.OU/T 120cm Monte Carlo Undermount Rangehood with Ultra EC On-Board Motor. This rangehood is designed to suit cooking surfaces ranging from 100cm to 120cm, making it versatile for various kitchen setups. The S-Flow Baffle Filters (3x H-25) ensure effective filtration and can be conveniently cleaned in the dishwasher. With LED lighting (4x 1.0W), you can illuminate your cooking area with ease. The rangehood is built with high-grade AISI304 1.2mm stainless steel, ensuring durability and a sleek finish. The LED backlit 4-button mastermind electronic control panel features an LED speed indicator, allowing for easy operation and speed adjustment. Choose from 3 speed settings, including a boost mode for maximum performance. The programmable timer, with 10-minute increments, and auto shut-off after 2 hours of inactivity provide convenience and energy efficiency. The KleenAir Ultra EC On-Board Fan Solution delivers a powerful airflow of 1680 m3/hr, effectively removing cooking odors and smoke from your kitchen. With its impressive features and functionality, the Whispair X3MD12S6.OU/T 120cm Monte Carlo Undermount Rangehood is a reliable and stylish addition to any kitchen.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | X3MD12S6.OU/T |
| Depth (mm) | 380 mm |
| Height (mm) | 355 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1680 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Features | ● Suits 100cm - 120cm Cooking Surfaces ● Filters: S-Flow Bafe Filters 3x (H-25) - Dishwasher Safe ● Lighting: LED 4x (1.0W) ● Finish: AISI304 1.2mm High Grade Stainless Steel ● Controls: LED Backlit 4 Button mastermind Electronic Control with LED Speed Indicator ● Speed Settings: 3 Speed + Boost Mode ● Programmable Timer (10min Increments) ● Auto Shut Off After 2Hrs Of Inactivity ● KleenAir Ultra EC On Board Fan Solution - 1680 m3/hr |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | On Board |
| Boost function |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when working | 56.5 dB |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 0784927559970 |
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

