


Accessories & Add-Ons

The Galley Manual Strainer Basket Stainless Steel M-DRN-MSS
The Galley natural wood material is timeless, versatile, and has a very warm looking golden finish. Crafted from the highest quality Bamboo, we are proud to offer this ¾” thick, eco-friendly finish as one of our most popular material finish options.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | IWA-4-S-BA |
|---|---|
| Material | 16GA 316L stainless steel indoor/outdoor |
| Depth (mm) | 495 mm |
| Height (mm) | 254 mm |
| Width (mm) | 1156 mm |
| Accessories included | Upper Tier Drying Rack, Lower Tier Wash Caddy, Lower Tier Wash Bowl, Upper Tier Utensil Caddy |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Wood / Natural |
| Finish Colour Description | Natural Golden Bamboo / Exclusive Gray Resin |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | USA |
|---|
Other
| Top Mount |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
The Galley Ideal WashStation 4S Wash Kit Bamboo IWA-4-S-BA
$6,495
| Material | 16GA 316L stainless steel indoor/outdoor |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
The Galley Ideal ThinTop Workstation 3S Plus DryDock 12 Natural Golden Bamboo IWS3SDD12STTBA
$11,176
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1118 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
The Galley Ideal WashStation 3S + DryDock Wash Kit Gray IWA-3-S-DD-12-S-GR
$7,495
| Bowl Type | Single |
|---|
The Galley Ideal ThinTop BarStation 18 Natural Golden Bamboo IBS-18-C-TT-BA
$4,395
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal HydroStation with HydroPlate - Stainless Steel and Designer White Resin IHS-1-V-WH
$1,995
| Material | Basin: 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
The Galley Ideal Work & Wash Station 4D Walnut IWW-4-D-WA
$14,651
| Material | Stainless steel basin with Angel Finish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
The Galley Ideal ThinTop HydroStation American Black Walnut IHS-1-V-TT-WA
$2,904
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 305 mm |
| Cut Out Width (mm) | 190.5 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal Work & Wash Station 4D Graphite Wood IWW-4-D-GT
$9,995
| Material | Stainless steel basin with Angel Finish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

