


The Galley Ideal WashStation 3S + DryDock Wash Kit Graphite IWA-3-S-DD-12-S-GT
A modular cover system and third-tier workspace available in all four finishes. The sections slide apart for easy removal and each one can be used individually on the countertop tier. Use as a complete set to cover the Workstation or individually as work surfaces.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | IWA-3-S-DD-12-S-GT |
|---|---|
| Depth (mm) | 495 mm |
| Height (mm) | 254 mm |
| Width (mm) | 1156 mm |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Finish Colour Description | Graphite Wood Composite |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | USA |
|---|
Other
| Top Mount |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
The Galley Ideal WashStation 3S + DryDock Wash Kit Graphite IWA-3-S-DD-12-S-GT
$7,495
| Bowl Type | Single |
|---|
The Galley Ideal Workstation 4 Culinary Kit with DryDock - White Resin IWS-4-S-DD-12-S-WH
$8,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
The Galley Ideal Workstation 7 Culinary Kit - American Black Walnut IWS-7-S-WA
$10,749
| Material | 316 marine-grade stainless steel basin angel finish |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal Workstation 3 Culinary Kit with DryDock - Graphite Wood Composite IWS-3-S-DD-12-S-GT
$7,995
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
The Galley Ideal Workstation 2 Culinary Kit - Gray Resin IWS-2-C-GR
$3,995
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal Work & Wash Station 4D Grey Resin IWW-4-D-GR
$9,495
| Material | Stainless steel basin with Angel Finish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
The Galley Ideal Workstation 4 Culinary Kit - White Resin IWS-4-S-WH
$6,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal WashStation 4S Wash Kit White Resin IWA-4-S-WH
$6,495
| Material | 16GA 316L stainless steel indoor/outdoor |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
The Galley Ideal Workstation 4 Culinary Kit with DryDock - Graphite Wood Composite IWS-4-S-DD-18-S-GT
$9,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

