


The Galley Ideal HydroStation with HydroPlate - Stainless Steel and Bamboo IHS-1-V-BA
The sink also comes with the HydroPlate with a natural golden bamboo finish. This natural wood material is timeless, versatile, and has a very warm looking golden finish. This thick, eco-friendly finish is crafted from the highest quality bamboo and is one of The Galley's most popular material finish options.
Specifications & Manuals
| Model Number | IHS-1-V-BA |
|---|---|
| Material | 16GA 316L stainless steel |
| Depth (mm) | 343 mm |
| Height (mm) | 41 mm |
| Width (mm) | 229 mm |
| Accessories included | The Galley HydroPlate HP-7X7 |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Wood / Natural |
| Finish Colour Description | Stainless steel basin with HydroPlate finished in natural golden bamboo |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
|---|
| Features | 16GA 316L stainless steel indoor/outdoor SilentArmor™ sound reduction technology Angel finish One tier design Star™ groove pattern Drain included Drain cover included |
|---|
Compare to similar items
The Galley Ideal HydroStation with HydroPlate - Stainless Steel and Bamboo IHS-1-V-BA
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
The Galley Ideal ThinTop BarStation 18 Graphite Wood Composite IBS-18-C-TT-GT
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal Workstation 4 Culinary Kit - Graphite Wood Composite IWS-4-S-GT
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal ThinTop Workstation 5S Designer White Resin IWS-5-S-TT-WH
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1422 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal Work & Wash Station 7D Graphite Wood IWW-7-D-GT
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel basin with Angel Finish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
The Galley Ideal Workstation 2 Culinary Kit - Bamboo IWS-2-C-BA
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal ThinTop Workstation 3S American Black Walnut IWS-3-S-TT-WA
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 813 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal ThinTop BarStation 18 American Black Walnut IBS-18-C-TT-WA
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal ThinTop Workstation 5S American Black Walnut IWS-5-S-TT-WA
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1422 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
