








Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | IWS-3X4-C-WA |
|---|---|
| Depth (mm) | 813 mm |
| Height (mm) | 262 mm |
| Width (mm) | 1118 mm |
| Accessories included |
|
| Bowl Type | Corner |
| Finish Colour | Wood / Natural |
| Finish Colour Description | Stainless steel and American black walnut |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Other
| Sink Pack |
|---|
Compare to similar items
The Galley Ideal Work & Wash Station 4D Walnut IWW-4-D-WA
$14,651
| Material | Stainless steel basin with Angel Finish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
The Galley Ideal Workstation 3 Culinary Kit with DryDock - White Resin IWS-3-S-DD-12-S-WH
$7,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
The Galley Ideal HydroStation with HydroPlate - Stainless Steel and Bamboo IHS-1-V-BA
$1,995
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
The Galley Ideal ThinTop Workstation 3S Plus DryDock 12 American Black Walnut IWS3SDD12STTWA
$12,604
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1118 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
The Galley Ideal Work & Wash Station 6D Bamboo IWW-6-D-BA
$12,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel basin with Angel Finish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal WashStation 3S + DryDock Wash Kit Graphite IWA-3-S-DD-12-S-GT
$7,495
| Bowl Type | Single |
|---|
The Galley Ideal ThinTop BarStation 18 Graphite Wood Composite IBS-18-C-TT-GT
$4,395
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal ThinTop WashStation 4S Designer White Resin IWA-4-S-TT-WH
$9,510
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1118 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

