











Accessories & Add-Ons

The Galley Manual Strainer Basket Stainless Steel M-DRN-MSS
The Galley has created a whole new category of kitchen appliance. The Ideal Work & WashStation is the ultimate culinary system. Each Galley is hand-crafted in the USA in four sizes and four colour finishes. In The Galley, you can chop, strain and mix easily and ergonomically to prepare a meal and efficiently transition to cooking with a cooktop nearby. Using various Serving Boards, quickly and conveniently transform your ‘Prepare and Cook’ station into a serve station, or set out drinks and hors d’oeuvres to create an ideal entertain station. Grey Resin is the perfect grey colour for so many modern kitchens today. Like the Designer White resin, it is 5/8" thick and not only easy to maintain and dishwasher safe, but is indoor and outdoor/UV rated and gentle on knives. These inclusive, versatile kitchen units include nine culinary/wash tools to ensure you have everything at your fingertips - from prep to clean up.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | IWW-5-D-GR |
|---|---|
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel basin with Angel Finish |
| Depth (mm) | 495 mm |
| Height (mm) | 254 mm |
| Width (mm) | 1461 mm |
| Accessories included |
|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Notes | Medium - Recommended for 1 -2 people. The undermount installation of this sink is custom and requires additional framing around the basin. Full details and instructions are provided with the product and can be found as an attachment below. |
| Finish Colour Description | Exclusive Grey Resin |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | USA |
|---|
Other
| Top Mount |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
The Galley Ideal Work & Wash Station 5D Grey Resin IWW-5-D-GR
$10,995
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel basin with Angel Finish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
The Galley Ideal Workstation 4 Culinary Kit with DryDock - Gray Resin IWS-4-S-DD-12-S-GR
$8,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
The Galley Ideal Workstation 3 Culinary Kit with DryDock - White Resin IWS-3-S-DD-12-S-WH
$7,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
The Galley Ideal BarStation 18 Grey Resin IBS-18-C-GR
$3,395
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal Workstation 4 Culinary Kit - American Black Walnut IWS-4-S-WA
$7,495
| Material | 316 marine-grade stainless steel basin angel finish |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal Workstation 4 Culinary Kit with DryDock - White Resin IWS-4-S-DD-18-S-WH
$9,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
The Galley Ideal ThinTop Workstation 4S Designer White Resin IWS-4-S-TT-WH
$9,701
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1118 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal ThinTop HydroStation Designer White Resin IHS-1-V-TT-WH
$2,809
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 305 mm |
| Cut Out Width (mm) | 190.5 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

