



4 payments of $249.75 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 350 mm |
| Height (mm) | 140 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 13 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196008829 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Shard 50 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SHA50-0 SHA50/0
$829
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unit 80 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White UTL02/1
$1,199
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unit 80 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White UTL02-0 UTL02/0
$1,199
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard X Mini Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Matte White SHAXMIN-0-MW SHAXMIN0MW
$1,078.50
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Berlin One Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White URB0700L-1
$1,399
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Studio Bagno Shard 102 X Plan Right Bowl Bench or Wall Basin with 2 Tap Holes - Gloss White SHA102R-2 SHA102R2
$1,499
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

