

4 payments of $299.75 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MET42450BN |
|---|---|
| Material | Ceramic |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 140 mm |
| Width (mm) | 450 mm |
| Finish Colour | Black/White |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Black & White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 12 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196006634 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Metamorfosi 1 Bench Basin - Black and White MET42450BN
$1,199
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Berlin One Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White URB0700L-0 URB0700L/0
$1,399
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard X 65 Bench Basin with No Tap Hole - Gloss White SHAX65-0
$1,059
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 60X Plan Bench Basin with 1 Tap Hole - Gloss White NUR60XS1
$999
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard X 65 Bench Basin with 3 Tap Holes - Gloss White SHAX65-3 SHAX653
$1,059
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Prossimo 60 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White NX260-1
$549
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 60 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White UNL06000L-0 UNL06000L/0
$819
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 65 X Plan Left Bowl Bench or Wall Basin with 2 Tap Holes - Gloss White SHA65L-2 SHA65L2
$1,099
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
