

Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FRM65 |
|---|---|
| Material | Ceramic |
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 120 mm |
| Width (mm) | 650 mm |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 10 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196006009 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Shard X Mini Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SHAXMIN-1 SHAXMIN1
$719
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Syesis 60 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SYN60/0
$799
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Apartment 60R Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White 5002-0
Request Price
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Form Rectangle Bench Basin - Matte Black FRM60-MB FRM60MB
$1,348.50
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Meteor Bench Basin - Brushed Stainless Steel SBSUSS-ST
$799
| Material | Stainless Steel |
|---|
Studio Bagno Shard 102 X Plan Left Bowl Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White SHA102L-3 SHA102L3
$1,499
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 102 X Plan Left Bowl Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SHA102L-1 SHA102L1
$1,499
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

