Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 95 mm |
| Width (mm) | 500 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | 32mm overflow plug and waste not included |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
| Number of tapholes | 1 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 4.4 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop/Wall Hung |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196006733 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Prossimo 40 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White NX242-1
$449
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 80X Plan Bench Basin with 1 Tap Hole - Gloss White NUR80XS-1 NUR80XS1
$1,279
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 65 X Plan Right Bowl Bench or Wall Basin with 2 Tap Holes - Gloss White SHA65R-2 SHA65R2
$1,099
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 47 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White UNL04700L-0 UNL04700L0
$699
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 81 X Plan Left Bowl Bench or Wall Basin with 2 Tap Holes - Gloss White SHA81L-2 SHA81L2
$1,199
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 81 X Plan Right Bowl Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SHA81R-1 SHA81R1
$1,199
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Mini Milk Left Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White 001311A
$629
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Mini Milk Right Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White 001-311-B 001311B
$629
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

