




Accessories & Add-Ons




Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | TRA90WH9 |
| Weight (kg) | 78 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 870 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included | 1 x Cast iron wok support
1 x Moka stand in cast iron
1 x Rack with back and side stop
1 x Grill mesh
1 x 20mm deep tray
1 x 40mm deep tray |
| Cooktop Material | Enamel |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** The Stove is required to be Hardwired or a 15amp plug is able to be installed by a qualified electrician, the cooktop is naturals Gas and is able to be converted to LP gas by a Qualified plumber using the included LP conversion kit.** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | White Enamel Finish. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Burner Material | Aluminium |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Vapour clean | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners and Wok Burner |
| Number of Functions | 10 |
|---|---|
| Bottom element | |
| Full grill | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Eco function | |
| Steam clean | |
| Half grill | |
| Fan assisted bottom | |
| Fan grill | |
| Fan assisted |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.2 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 13.3 A |
| Length of cord | 1.2 m |
| Display |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 126 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Triple glazed door | |
|---|---|
| Flame failure protection |
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| A true family size oven | |
| Primary Product Category | Dual Fuel Freestanding Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 115 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 8017709260606 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Smeg 90cm Victoria Aesthetic Dual Fuel Freestanding Oven White TRA90WH9
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Classic Freestanding Dual Fuel Oven-Stainless Steel FS9606XS1
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Dual Fuel Freestanding Oven Stainless Steel FSP9610X1
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Dual Fuel Upright Oven Stainless Steel FS61XNG8-1
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 79 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
