




Accessories & Add-Ons



Specifications & Manuals
| Model Number | UM4545A |
|---|---|
| Weight (kg) | 8.1 kg |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 890 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | 2 x Plugs with Waste Connections |
| Bowl Size | 400 x 450 x 180 |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Finish |
| Style | Modern |
| Finish | Polished |
| Stone Benchtops |
|---|
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Cut Out Note | Cut Out should be done on site when unboxed to check measure. |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Italy |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Undermount Sinks |
| Top Mount | |
| EAN | 8017709175160 |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
