Accessories & Add-Ons




Matching Products

Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CPF9IPOG |
| Weight (kg) | 95.1 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 890 mm |
| Width (mm) | 898 mm |
| Accessories included | 2 x Top oven grid with back stop, 1 x Grill mesh, 2 x 40mm deep Tray, 1 x Telescopic guide rails. |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Olive Green |
| Notes | ** Please add an Extra 44mm for the mini splashback height** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Olive Green Cabinet with a Ceramic Glass cooktop. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 5 |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Thermal overload protection |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Thermoseal: Thermoseal maintains the perfect atmospheric balance in the cavity for optimum cooking conditions. Optimal Energy Efficiency: This new cavity is characterised by its unique shape, with rounded corners and smooth, uniform walls, for maximum thermal insulation and optimal energy performance. Huge Capacity: The generous 126 litres mean two roasts can be cooked side-by-side, with a huge tray of vegetables at the same time. Rapid Preheat: The Portofino takes just six minutes to reach a temperature of 200 °C - a time saving of 50% compared to a standard oven. Soft Closing Door: Smeg’s oven doors ensures a two-stage soft and quiet close, Door Lock feature during Pyrolisis. Lighting: 2 x 40watt Halogen Oven Light. Cooking Zones: |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Automatic pan detection | |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 5 Burners |
| Sabbath mode |
| Number of Functions | 20 |
|---|---|
| Dough proving | |
| Full grill | |
| Base heat | |
| Bottom heater with fan | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Eco function | |
| Pyrolytic | |
| Half grill | |
| Fan assisted bottom | |
| Defrost by weight | |
| Fan grill | |
| Fan assisted | |
| Pyrolytic eco | |
| Defrost by time |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 11.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 50 A |
| Display |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 126 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Oven capacity | 126 L |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| EAN | 8017709240745 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Smeg 90cm Portofino Freestanding Electric Oven/Stove CPF9IPOG
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Victoria Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Dolce & Gabbana Divina Cucina TRA90DGM9
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Oven Volume | 115 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Dual Fuel Upright Oven Stainless Steel FS61XNG8-1
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 79 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Classic Freestanding Cooker - Stainless Steel CS6CMXA2
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 79 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
7 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
