


Accessories & Add-Ons






Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | CLASSIC992 |
| Depth (mm) | 285 mm |
| Height (mm) | 245 mm |
| Width (mm) | 898 mm |
| Power (W) | 250 W |
| Accessories included | 3 x Mesh Stainless Steel Filters, 1 x 150mm Duct Spigott. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Rangehood is able to be exhausted Externally with Optional Extra Ducting Kits** |
| Finish Colour Description | Satin Stainless Steel Facia Panel Finish. |
| Rangehood Model Number | CLASSIC992 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 740 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features | ● Smeg CLASSIC992 90cm Under Cupboard Rangehood. ● Performance: Air Extraction of up to 740m3/hr ensures the very swift removal of cooking vapours, odours and heat. ● Quietness: 44 to 65 dba rating . ● Safety: Thermal Overload Protection on the motor, fire hardened metal and mesh. ● Delay Stop: By selecting the delay stop button will turn the motor off in five minutes, allowing time to extract residual Vapours & Odours. ● Cleaning Prompt: After 30 hours use the LED display will prompt visually to inspect the grease filters for possible cleaning. ● Ducting: Option extra ducting is available, direct ducting to the atmosphere ensures the maximum removal of grease, oils, vapours, odours and heat resulting in cooler, cleaner resulting in a more comfortable area. ● Filteration: 5 ply Stainless Steel Filters. ● Lighting: 2 x 2.5 LED light globes. |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Programmable timer | |
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Centrifugal |
| Clean filter indicator |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Automatic power off | |
|---|---|
| Thermal overload protection |
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 5 |
| Dishwasher safe filters |
| Noise when in operation - low to high | 44 - 65 |
|---|---|
| Noise when working | 65 dB |
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| Filter | Yes |
| EAN | 8026493061139 |
Compare to similar items
Smeg 70cm Undermount Stainless Steel Rangehood SHU771X
| Max Air Capacity | 750 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 252 W |
Smeg 90cm Undermount Rangehood with AutoVent2.0 Matte Black KSGAU9P4MB
| Max Air Capacity | 697 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Smeg 90cm Undermount Stainless Steel Rangehood SHU921X
| Max Air Capacity | 750 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 252 W |
Smeg 70cm Undermount Stainless Steel Rangehood SHU770X
| Max Air Capacity | 690 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 250 W |
Smeg 60cm Undermount Stainless Steel Rangehood SHU671X
| Max Air Capacity | 740 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 252 W |
Smeg 60cm Undermount Stainless Steel Rangehood SHU621X
| Max Air Capacity | 740 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 252 W |
3 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
