Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | SAI63 |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 45 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 3 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 3 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 460 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
Other Features
| Control type | Slider switch |
|---|---|
| Portable | |
| Boost function | |
| Easy clean cooking surface |
Country of Origin
| Origin | France |
|---|
Functions
| Keep warm |
|---|
Other
| Primary Product Category | Induction Cooktop |
|---|---|
| LPG Kit Included | |
| Perfect temperature control | |
| EAN | 3760120863431 |
Compare to similar items
Smeg 60cm SmartSense Induction Cooktop SAI63
$1,679
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 460 mm |
Smeg 90cm Isola Aesthetic 6 Burner Induction Cooktop with Black Frame SISL7964MB
$5,490
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Material | Glass |
| Power (W) | 11100 W |
Smeg 60cm 3 Burner Induction Cooktop SAI4634D
$1,742
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 7680 W |
Smeg 60cm 4 Burner Induction Cooktop SAI3644B
$2,306
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Smeg 90cm Classic 3 Multizone Induction Cooktop SIM3964N
$3,859
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 860 mm |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

