Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | ER326BB70A |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 45 mm |
| Width (mm) | 302 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 2 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Portable | |
| Timer |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 270 mm |
Safety Features
| Flame failure protection |
|---|
Other
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| LPG Kit Included | |
| Oven Bundle | |
| EAN | 4242003601259 |
Compare to similar items
Siemens iQ700 Gas Cooktop ER326BB70A
$1,282
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 270 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

