Specifications & Manuals
| Dishwasher type | Fully Integrated |
|---|---|
| Model Number | SN66M080AU |
| Depth (mm) | 550 mm |
| Height (mm) | 875 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 15 |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Need Help? | Not sure if your kitchen can accommodate a built-under (under bench) or freestanding dishwasher? Click here to identify the style you currently have. |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Manufacturers Warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating |
|---|
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection | |
| Fault Indicator |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
| Noise when working | 42 dB |
|---|
| Number of Programs | 6 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Half load option | |
| Heavy Wash |
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 12 Ltr/Cycle |
| Eco Mode |
|---|
| Heavy Cycle | |
|---|---|
| Cutlery basket |
| Primary Product Category | Dishwasher |
|---|---|
| Water efficient | 5 |
| Transfer to Clearance | |
| Energy consumption | 235 Kwh |
| Big dish friendly | |
| Dishdrawer | |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 4242003694459 |
| Pots and pans Extra hot setting |
Compare to similar items
Siemens iQ500 Fully Integrated Dishwasher SN66M080AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 15 |
Siemens iQ700 Fully Integrated Dishwasher SX678X11TA
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 15 |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

