Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | EH675LFE1E |
| Weight (kg) | 12.44 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 602 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features | ● Ring zone roaster ● powerBoost function for all cooking zones ● panBoost ● fryingSensor Plus with 5 temperature settings ● cookingSensor Plus ● Black ceramic glass with stainless steel side profiles and beveled front ● New design (of printing) ● Can be combined with Domino cooktops ● Dual LightSlider ● LED display and timer with auto switch off for all cooking zones ● Count-up timer, per cooktop ● LED display and timer with auto switch off ● ReStart - Quickly reinstates previous settings ● QuickStart - Quick and automatic first pot detection ● 17 Power levels for each cooking zone ● Automatic pan recognition ● powerManagement Function ● Automatic safety switch-off ● wipeProtection function ● 2-stage (h/H) digital residual heat indicator ● Energy efficiency display Cooking Zones ● 1 x Ø 180 mm, 1.8 KW (max. Power level 3.1 KW) Induction ● 1 x Ø 180 mm, 1.8 KW (max. Power level 3.1 KW) Induction ● 1 x Ø 145 mm, 1.4 KW (max. Power level 2.2 KW) Induction ● 1 x Ø 210 mm, 2.2 KW (max. Power level 3.7 KW) Induction ● 7.4 kW total connected load |
|---|---|
| Control type | Slider switch |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator |
Other
| Primary Product Category | Induction Cooktop |
|---|---|
| Oven Bundle | |
| EAN | 4242003716298 |
Compare to similar items
Siemens 60cm iQ300 Induction Cooktop EH675LFE1E
$2,493
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Siemens 80cm iQ700 Induction Cooktop EX875KYV1E
$4,925
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

