Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | EH675ME21E |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 57 mm |
| Width (mm) | 602 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Timer | |
| Boost function |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.2 kW |
| Maximum current rating | 30 A |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
Other
| Oven Bundle | |
|---|---|
| EAN | 4242003420621 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Siemens 60cm Induction Cooktop EH675ME21E
$2,191
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Siemens 80cm iQ700 Induction Cooktop EX875KYV1E
$4,925
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

