












Crafted with high-grade 304 stainless steel for durability against the harsh Aussie climate, its suite of convenient features include variable speed options, auto shut-off function, touch and remote controls, plus energy efficient LED lighting for enhanced illumination over your cooking station.

Baffle Filters
Constructed from stainless steel, the baffle filters are designed to separate grease from cooking vapours. The grease-laden air is forced to rapidly change direction, leaving the air to escape through the ducting while the grease is trapped in the filter.

SteelFlex Ducting
Guaranteed for life, Schweigen SteelFlex works best and comes free with all Schweigen silent rangehoods powered by the German-made Isodrive® Motor System - for silent yet powerful air extraction where cooking takes place.

High-Quality 304 Stainless Steel
High-Quality 304 Stainless Steel Constructed to withstand the Australian climate, this durable material ensures lasting functionality and a premium appearance.

Powerful Twin Motors
Powerful Twin Motors High-powered extraction at 2200 m3/hr effectively removes smoke, steam, and odours for a fresher cooking area, Includes touch and remote control options, with 4-speed levels, auto shut-off, and energy-efficient LED lighting.
Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | DBH1200 |
| Weight (kg) | 60 kg |
| Depth (mm) | 800 mm |
| Height (mm) | 950 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Accessories included | 3 x Baffle Filters |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | **The distance from the cooktop Surface to the underside of the rangehood is 1200mm** |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Finish 304 Grade. |
| Rangehood Model Number | DBH1200 |
| Installation Note | Wall mounted Installation. |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 2200 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Recirculating Only |
| Features |
|
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Programmable timer | |
| Control type | Touch & Remote |
| Light type | LED |
| Motor Type | Twin On Board |
| Boost function | |
| Clean filter indicator |
| Lowest Operating Noise | 53 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 63 dB |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
| Primary Product Category | BBQ Rangehoods |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| Stainless Steel Grade | 304 Grade |
| EAN | 9343415008966 |
Compare to similar items
Schweigen 3000m3/h Silent BBQ Rangehood 150cm and Flue CL8915BSP2KIT
| Max Air Capacity | 3000 m³/h |
|---|
Schweigen Silent 120cm BBQ Canopy Rangehood with ISODrive SE Motor Pack DBH1200SEPAK
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 137 W |
Schweigen 120cm Silent BBQ Canopy Rangehood PKCL8912SE
| Material | Quality 304 grade stainless steel |
|---|---|
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
Schweigen IN. Silent BBQ Rangehood 150cm PKCL8815SE
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 150 W |
Schweigen 120cm Non Silent BBQ Canopy Stainless Steel CL7372PAK
| Max Air Capacity | 2500 m³/h |
|---|
Schweigen 3200m3/hr Silent BBQ Rangehood and ISO Drive SE Motor Pack CL7372SEPAK
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 135 W |
Schweigen 150cm Silent BBQ Rangehood with IsoDrive 3200 Motor CL8915SEPAK
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
