Specifications & Manuals
| Model Number | UM1390-12SP |
|---|---|
| Depth (mm) | 390 mm |
| Height (mm) | 268 mm |
| Width (mm) | 1198 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 3-year warranty on all silent undermounts, and an outstanding 10-year warranty on the silent Isodrive® motors |
| Features | ● Innovative design ● Powerful silent extraction ● Convenient features ● High-quality mesh filters ● Flexible & functional ● Energy efficiency |
|---|---|
| Control type | Electronic |
| Light type | LED |
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Number of fan speeds | 5 |
|---|
| EAN | 9343415006214 |
|---|
Compare to similar items
Schweigen 90cm Undermount Matte Black Rangehood with On-Board Motor WINU-9B
| Max Air Capacity | 1080 m³/h |
|---|
Schweigen 90cm Stainless Steel Undermount Rangehood with On-Board Motor NAUM-9
| Max Air Capacity | 1080 m³/h |
|---|
Schweigen 90cm Stainless Steel Under Canopy Rangehood with ISO Drive ST Motor UM-PA9STPAK
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 57 W |
Schweigen 90cm Under Cupboard Rangehood with External Motor PKEV-9UCQ
| Max Air Capacity | 650 m³/h |
|---|
Schweigen 60cm Stainless Steel UnderMount Rangehood with IsoDrive ST Motor UM1390-6STPAK
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 57 W |
Schweigen 90cm Undermount Stainless Steel Rangehood with On-Board Motor WINU-9
| Max Air Capacity | 1080 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 204 W |
Schweigen 60cm Stainless Steel UnderMount Rangehood with IsoDrive SP Motor UM1390-6SPPAK
| Max Air Capacity | 1600 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 155 W |
2 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

