

Constructed with high grade 304 stainless steel, this stately 1200mm wide BBQ wallmount rangehood makes a stunning design statement with clean, geometric lines. It is powered by Schweigen’s German-engineered Isodrive® motor technology to deal with smoke, odours and airborne grease from high-intensity cooking swiftly and silently.
Proud owners will enjoy convenient features like the 5 extraction speeds, touch and remote control options, energy-efficient wide-angle LED lighting and automatic shut-off function. Comes with dishwasher-safe stainless steel baffles and Schweigen SteelFlex™ high performance safety ducting for easy cleaning and peace of mind.
Specifications & Manuals
| Model Number | PKCL7372SE |
|---|---|
| Depth (mm) | 800 mm |
| Height (mm) | 950 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Rangehood Model Number | CL7372SE |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Manufacturer's 10 Years Motor Warranty
Manufacturer's 5 Years Canopy Warranty
Manufacturer's Lifetime Filter Warranty
Manufacturer's Lifetime GU10 LED Globe Warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 5 |
| Features | |
|---|---|
| Light type | LED |
| Filter material | Stainless steel baffle |
|---|---|
| Dishwasher safe filters |
| EAN | 9343415008300 |
|---|
Compare to similar items
Schweigen 3000m3/h Silent BBQ Rangehood 120cm CL8915SP2PAK
| Max Air Capacity | 3000 m³/h |
|---|
Schweigen 3200m3/hr Silent BBQ Rangehood CLUM215SEPAK
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 137 W |
Schweigen Silent 120cm BBQ Canopy Rangehood with ISODrive SP Motor Pack DBH1200SP2PAK
| Max Air Capacity | 3000 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 310 W |
Schweigen 150cm Silent BBQ Rangehood with IsoDrive 3200 Motor CL8915SEPAK
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|
Schweigen 120cm Non Silent BBQ Canopy Stainless Steel CL7372PAK
| Max Air Capacity | 2500 m³/h |
|---|
Schweigen 120cm Non Silent BBQ Canopy Matte Black CL7372BPAK
| Max Air Capacity | 2500 m³/h |
|---|
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
