

Accessories & Add-Ons






Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | CL8812 |
| Depth (mm) | 750 mm |
| Height (mm) | 820 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Finish Colour Description | 304 Stainless Steel |
| Rangehood Model Number | CL8812 |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime warranty on filters and GU10 globes. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Features | Powerful extraction - efficient extraction of steam, smoke and odours leaves your cooking space fresher for longer. Innovative design - stately pyramid canopy with large extraction zone pairs performance and visual appeal. Convenient features - push-button controls with 3 speed levels and LED lighting gives you complete control. High-quality construction - 304-grade stainless steel canopy to withstand the harshest of our Australian climates. |
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Twin Internal Motors |
| Filter material | Stainless steel baffle |
|---|---|
| Number of filters | 4 |
| Dishwasher safe filters |
| Noise when in operation - low to high | 72 |
|---|---|
| Noise when working | 64 dB |
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 9343415005095 |
Compare to similar items
Schweigen 90cm Silent Canopy Rangehood Black DS3326B-9SPPAK
| Max Air Capacity | 1600 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 155 W |
Schweigen 60cm Silent Canopy Rangehood and ISO Drive SP Motor Pack WM2190-6SPPAK
| Max Air Capacity | 1600 m³/h |
|---|
Schweigen 90cm Silent Canopy Rangehood Stainless Steel DS3326-9SEPAK
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|
Schweigen 90cm Silent Canopy Rangehood Black DS3326B-9STPAK
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 57 W |
Schweigen 90cm Silent Canopy Rangehood with ISODrive SE Motor Pack DS3326B-9SEPAK
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 135 W |
Schweigen 90cm Silent Canopy Rangehood and ISO Drive ST Motor Pack WM2190STPAK
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
