








Accessories & Add-Ons

Aero 200mm Metal Roof Ducting Kit ADK200MET

Aero 200mm Tiled Roof Ducting Kit ADK200TILE

Aero 200mm Wall / Eave Roof Ducting Kit ADK200WALL

Sirius 200mm Under Eave Ducting Kit EASYEAVE-200

Sirius 200mm Metal Roof Ducting Kit EASYROOF200M

Sirius 200mm Tiled Roof Ducting Kit EASYROOF200T
The incredibly powerful CL8912 BBQ wallmount rangehood comes with twin in-built motors providing 2500 m3/hr airflow. It is constructed with the highest quality stainless steel and hand-polished to a hardwearing lustre for a stunning addition to any alfresco kitchen design.
The 1200mm wide pyramid design ensures a large extraction zone to effectively capture smoke and airborne grease over any barbecue. Complete with 5 extraction speeds, touch and remote control options, energy-efficient wide-angle LED lighting, dishwasher-safe stainless steel baffles and automatic shut-off function for peace of mind.
The 1200mm wide pyramid design ensures a large extraction zone to effectively capture smoke and airborne grease over any barbecue. Complete with 5 extraction speeds, touch and remote control options, energy-efficient wide-angle LED lighting, dishwasher-safe stainless steel baffles and automatic shut-off function for peace of mind.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | CL8912 |
| Depth (mm) | 800 mm |
| Height (mm) | 1145 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 2500 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 5 |
| Ducting size | 200 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch & Remote |
| Light type | LED |
Filters
| Number of filters | 6 |
|---|---|
| Dishwasher safe filters |
Other
| EAN | 9343415007914 |
|---|
Compare to similar items
Schweigen 120cm BBQ Canopy Rangehood with On-Board Motor - Stainless Steel CL8912
$3,965
| Max Air Capacity | 2500 m³/h |
|---|
Schweigen 120cm Silent Canopy Rangehood DS3170-12SEPAK
$6,487
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 137 W |
Schweigen 90cm Silent Canopy Rangehood with ISODrive SE Motor Pack DS3326B-9SEPAK
$5,859
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 135 W |
Schweigen 90cm Silent Canopy Rangehood Matte Black DS3131-R2BSTPAK
$3,144
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 57 W |
Schweigen 60cm Silent Canopy Rangehood and ISO Drive ST Motor Pack WM2190-6STPAK
$3,207
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Schweigen 90cm Silent Canopy Rangehood Black DS3326B-9STPAK
$3,444
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 57 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
