


Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 330 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 450 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This unit require frontal access to the joinery for servicing.
|
| Installation Note | Please note the recommended installation height of the Westmore is 750 - 800mm above the cooktop. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|---|
| Ducting location | Rear |
Other Features
| Super fast air extraction | |
|---|---|
| Control type | Slider switch |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single |
Filters
| Number of filters | 2 |
|---|
Other
| EAN | 0080687366415 |
|---|
Compare to similar items
Qasair 60cm Westmore Flinders Under Cupboard Rangehood WES60L1B
$2,550
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Eaton Executive Under Cupboard Rangehood ETN1200L2B
$3,550
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 60cm Westmore Flinders Under Cupboard Rangehood WES60L1T
$2,598
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 160cm Cobar Executive Under Cupboard Rangehood WCV1600L3T
$5,311
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Austin Condor Under Cupboard Outdoor Rangehood AUS1000L-3T
$4,135
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Eaton Executive Under Cupboard Rangehood ETN90L1T
$2,471
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 60cm Foldaway Executive Under Cupboard Rangehood FA60L1B
$2,081
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
