


Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WES120L2T |
|---|---|
| Depth (mm) | 330 mm |
| Height (mm) | 450 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This unit require frontal access to the joinery for servicing.
|
| Installation Note | Please note the recommended installation height of the Westmore is 750 - 800mm above the cooktop. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Warranty on Qasair Rangehoods is extended to 5 years if an Approved Qasair Installer installs the rangehood. Customers will receive a special receipt on installation and must be able to produce this receipt to receive the extended warranty. |
Other Features
| Light type | LED |
|---|
Filters
| Number of filters | 3 |
|---|
Air Extraction
| Ducting location | Top |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 080687484379 |
Compare to similar items
Qasair 90cm Eaton Executive Under Cupboard Rangehood ETN90L1T
$2,471
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 50cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS500L1T
$2,127
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 130cm Cobar Executive Under Cupboard Rangehood WCV1300L3T
$5,421
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Austin Condor Under Cupboard Outdoor Rangehood AUS1000L-3T
$4,135
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Thermidor Gallery Under Cupboard Rangehood TRCT12003T
$6,581
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
