



Specifications & Manuals
| Depth (mm) | 380 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 290 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|---|
| Ducting location | Rear |
| Light type | LED |
|---|---|
| Motor Type | Twin |
| Number of filters | 2 |
|---|
| EAN | 0080687367467 |
|---|
Compare to similar items
Qasair 90cm Eaton Executive Under Cupboard Rangehood ETN90L2B
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Eaton Executive Under Cupboard Rangehood ETN90L1B
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Undermount Executive Under Cupboard Rangehood NDCH90L1T
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 150cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS1500L3T
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Eaton Executive Under Cupboard Rangehood ETN90L1T
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Austin Condor Under Cupboard Outdoor Rangehood AUS1200L-3T
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
1 Review
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

