




Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 280 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 360 mm |
| Width (mm) | 800 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This rangehood is not suitable for induction cooktops. Induction cooktops may present problems with condensation on filters of this rangehood. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|---|
| Ducting location | Rear |
Other Features
| Super fast air extraction | |
|---|---|
| Light type | LED |
| Motor Type | Twin |
Filters
| Number of filters | 2 |
|---|
Other
| EAN | 0080687364657 |
|---|
Compare to similar items
Qasair 100cm Rangecraft Under Cupboard Rangehood RPEP1001T
$3,512
| Max Air Capacity | 750 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Thermidor Gallery Under Cupboard Rangehood TRCT12003T
$5,983
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS900L2B
$3,475
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 60cm Westmore Flinders Under Cupboard Rangehood WES60L1B
$2,550
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Undermount Executive Under Cupboard Rangehood NDCH100L2B
$2,358
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 80cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS800L1T
$2,207
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

