Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | GRA900L2B |
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 500 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Rocker switch |
| Light type | LED |
| Motor Type | On Board |
Filters
| Number of filters | 2 |
|---|
Air Extraction
| Ducting location | Rear |
|---|
Other
| EAN | 080687483884 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Qasair 150cm Liverpool Ceiling Cavity Rangehood LIV15003T
$7,733
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Westmore Flinders Under Cupboard Rangehood WES100L2B
$2,902
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Rangecraft Under Cupboard Rangehood RPEP1001T
$3,512
| Max Air Capacity | 750 m³/h |
|---|
Qasair 80cm Westmore Flinders Under Cupboard Rangehood WES80L2T
$3,225
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Foldaway Executive Under Cupboard Rangehood FA90L2T
$2,622
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

