


Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 330 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 450 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This unit require frontal access to the joinery for servicing.
|
| Installation Note | Please note the recommended installation height of the Westmore is 750 - 800mm above the cooktop. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|---|
| Ducting location | Top |
Other Features
| Light type | LED |
|---|---|
| Motor Type | Twin |
Filters
| Number of filters | 2 |
|---|
Other
| EAN | 0080687366408 |
|---|
Compare to similar items
Qasair 100cm Westmore Flinders Under Cupboard Rangehood WES100L2T
$2,889
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS1200L2T
$3,850
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Eastmore Flinders Under Cupboard Rangehood EAS100L2B
$3,650
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 150cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS1500L3B
$4,125
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 80cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS800L1T
$2,207
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 50cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS500L1T
$2,127
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Cobar Executive Under Cupboard Rangehood WCV1000L2T
$4,759
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 150cm Liverpool Ceiling Cavity Rangehood LIV15003T
$5,411
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Undermount Executive Under Cupboard Rangehood NDCH120L2T
$2,998
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
