




Up to 12 months interest free with Zip Money
The Lismore ( formerly known as Universal - UV ) is one of our top selling rangehoods. The unit is 430mm deep which is deeper than the standard undermount rangehood allowing for greater coverage of the cooking area and capture of all of the odorous by-products of cooking. The LIS comes in single, twin and triple motor as standards and will fit into a deeper cabinet.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LIS500L1B |
|---|---|
| Depth (mm) | 430 mm |
| Height (mm) | 400 mm |
| Width (mm) | 500 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|---|
| Ducting location | Rear |
Other Features
| Control type | Rocker switch |
|---|---|
| Light type | LED |
| Motor Type | Single |
Filters
| Number of filters | 1 |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 080687365357 |
Compare to similar items
Qasair 50cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS500L1B
$2,156
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Westmore Flinders Under Cupboard Rangehood WES100L2B
$2,893
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Foldaway Executive Under Cupboard Rangehood FA90L2T
$2,606
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Undermount Executive Under Cupboard Rangehood NDCH100L2T
$2,358
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Undermount Executive Under Cupboard Rangehood NDCH120L2B
$3,048
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS1000L2B
$3,147
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

