



Sorry, Qasair 90cm Eastmore Under Cupboard Rangehood EAS90L2T is not available for purchases with VIC delivery addresses. For more information, including advice on alternative comparable products, please speak to a member of our team.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 330 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 570 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This unit require frontal access to the joinery for servicing.
|
| Installation Note | Please note the recommended installation height of the Eastmore is 600 - 749mm above the cooktop. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|---|
| Ducting location | Top |
Other Features
| Super fast air extraction | |
|---|---|
| Light type | LED |
| Motor Type | Twin |
Filters
| Number of filters | 2 |
|---|
Other
| EAN | 0080687364763 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Qasair 120cm Liverpool Ceiling Cavity Rangehood LIV12003B
$6,955
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Austin Condor Under Cupboard Outdoor Rangehood AUS1200L-3T
$4,875
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Undermount Executive Under Cupboard Rangehood NDCH90L1B
$2,239
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 80cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS800L1T
$2,541
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
