



Sorry, Qasair Eastmore 80cm Undermount Rangehood EAS80L2B is not available for purchases with VIC delivery addresses. For more information, including advice on alternative comparable products, please speak to a member of our team.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 330 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 570 mm |
| Width (mm) | 800 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This unit require frontal access to the joinery for servicing.
|
| Installation Note | Please note the recommended installation height of the Eastmore is 600 - 749mm above the cooktop. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|---|
| Ducting location | Rear |
Other Features
| Super fast air extraction | |
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Twin |
Filters
| Number of filters | 2 |
|---|
Safety Features
| Thermal overload protection |
|---|
Other
| EAN | 0080687364732 |
|---|
Compare to similar items
Qasair 100cm Undermount Executive Under Cupboard Rangehood NDCH100L2T
$2,367
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Undermount Executive Under Cupboard Rangehood NDCH90L2T
$2,986
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Eaton Executive Under Cupboard Rangehood ETN90L1T
$2,526
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Undermount Executive Under Cupboard Rangehood NDCH90L1T
$2,239
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 60cm Eaton Executive Under Cupboard Rangehood ETN60L1B
$2,125
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 80cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS800L2B
$3,252
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Foldaway Executive Under Cupboard Rangehood FA90L1T
$2,925
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
